S masivním zateplováním jsme se všichni hermeticky uzavřeli doma a stali se tzv. indoor generation. V budovách, které nedýchají, trávíme až 90 % času, což způsobuje řadu fyzických i psychických obtíží od bolestí hlavy, únavy, nespavosti až po vážné zdravotní problémy. Pojďme to napravit a stavět zdravé domovy šetrné k našemu zdraví i k životnímu prostředí.
Do roku 2030 uděláme vše proto, aby se stavělo více domů v pasivním standardu, za použití maxima recyklovatelných a recyklovaných materiálů, a aby všechny byty a domy měly zdravé vnitřní prostředí.
Připojte se k nám a pojďme se spolu zasadit o to, abychom stavěli zdravé domovy, které nás přiblíží zpátky k přírodě a co nejméně ji zatíží.
Rozšířit povědomí o zdravém bydlení
Předávat oborové know-how
Vyvinout tlak na legislativu
Představte si, že bydlíte v prostředí, kde se cítíte, jako byste byli venku. V prostředí, kde je dostatek čerstvého vzduchu a světla, jehož barva a intenzita se mění v souvislosti s denním rytmem. V klidném, tichém prostředí, kde se necítíte jako ve skleníku ani jako v lednici. Tak vypadá zdravý domov.
V JRD se výzkumu a posouvání standardů zdravého bydlení věnujeme již dvacet let. Neustále posouváme obor zdravého bydlení, který reprezentuje 5 pilířů a to vzduch, akustika, teplo, světlo a psychická pohoda. Naším cílem je, aby se v České republice stavěly takové byty, ve kterých je neustále dostatek čerstvého vzduchu, zdravé osvětlení, akustický komfort a tepelná pohoda. Velký důraz klademe i na psychickou pohodu, kterou podporujeme kvalitním řešením parterů bytových domů s dostatkem zeleně, komunitními zahrádkami a příjemným prostorem pro relaxaci i hru.
Věděli jste, že až 90 % veškerého materiálu vyhodíme půl roku od jeho zakoupení? A že 2/3 z odpadů v ČR pochází ze stavebnictví? Nevytvářejme zbytečný odpad. Stavme z recyklovaných materiálů, ať vzniká minimum odpadů. Využívejme moderní technologie tak, abychom co nejvíce snížili energetickou zátěž.
Věděli jste, že do 100 let může vymřít všechen hmyz, pokud se budeme k planetě chovat stejně jako doposud? Přispívejme proto k vytváření zeleně v našich developerských projektech – zapojujme střechy, komunitní zahrádky a pomozme tak nejen hmyzu, ale i naší psychické pohodě.
Připojením se k naší výzvě získáte možnost podílet se na posouvání oboru zdravého bydlení. Pro signatáře výzvy plánujeme řadu webinářů, kde si jednotlivé pilíře probereme z pohledu technologií.
Problematikou se v České republice zabývají také asociace Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC), Centrum pasivního domu a Šance pro budovy. Doporučujeme, abyste se podívali na jejich aktivity a rovněž zvážili členství.
obdržených podpisů a připojených společností do dnešního dne