O tom, proč je potřeba stavět udržitelně, co to znamená a jaký vliv stavebnictví na životní prostředí má, vyprávěl Honza Řežáb dětem ze ZŠ Edisona. Žáci měli spoustu zajímavých otázek, a dokonce Honzovi po přednášce poskytli cennou zpětnou vazbu.
Plná třída žáků 7. až 9. třídy čekala na Jana Řežába v pondělí dopoledne na Montessori základní škole Edisona, aby si poslechla zajímavé vyprávění o udržitelné výstavbě. Honza to vzal opravdu z gruntu a zvídavým dětem vysvětlil, jak se svět změnil a zalidnil, proč je potřeba přemýšlet nad ekologií, ve výstavbě zvláště.
Žáci se dozvěděli, že stavebnictví je velkým producentem odpadu a velmi se zajímali o to, ze kterých stavebních materiálů tedy stavět, aby budova byla co nejudržitelnější. Důležitým tématem bylo také zdravé bydlení, kde Honza důkladně vysvětlil všechny naše pilíře. Protože učebna praskala ve švech, žáci si sami na čidle CO2 mohli ověřit, jak se místnost po chvíli vydýchala.
Dostali také možnost osahat si filtry, které běžně používáme ve vzduchotechnice, jak na zachycení prachu, tak třeba pylu, prohlédnout si odhlučněné potrubí či v termokameře zjistit, jak jsou jednotlivé povrchy horké.
Doufáme, že návštěv škol bude víc a víc, abychom mohli i nadále šířit osvětu o udržitelnosti, zdravé výstavbě a zdravém bydlení i o energetice a odpadovém hospodářství. Základní škola Edisona sídlí v areálu Bítovská, který jsme jim poskytli, spolu s jazykovou školou Akcent či Montessori školkou 4medvědi – Začít spolu.